а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

месност

мн. месности
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16114
место, населба, предел, крај
Англиски: location
Примери:
Месноста беше густо населена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК