а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

месојад

мн. месојади
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29544
Животно што се храни со месо од други животни.
Англиски: carnivore
Употреба: Зоологија
Примери:
Волкот е месојад.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК