а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

местен

месни
Вид збор: Придавка
Ранг: 7797
1. Што се однесува на одредено место, населба, крај.
Англиски: local
Примери:
месно училиште
местен комитет
2. Што е ограничен само на одредено место или дел.
Англиски: local
Примери:
месна појава
3. домашен, тукашен
Англиски: local
Примери:
месно население
4. (од мести) нешто што е местено, наместено
Примери:
местен натпревар
5. (просторно значење) поставен, наместен
Примери:
Креветот е местен само за нас двајца.
6. намена на нешто, конкретност
Примери:
Овој тендер е местен за студентскиот дом „Гоце Делчев“.
7. (временско значење) поставен
Примери:
Алармот е местен да ѕвони во 5.30 часот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК