а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

место

Вид збор: Предлог
Ранг: 2771
Покажува дека нешто се заменува со нешто друго.
Англиски: instead Албански: në vend
Примери:
Поканата ја примил брат му место него.
Често го клеветеа Боро место братот-близнак Бранко.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК