а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метаболизам

(едн.) метаболизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16183
Процес на размена на материите во организмот.
Англиски: metabolism
Употреба: Биологија
Изведенки
метаболистички прид.
метаболистичкиот