а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

металостругар

мн. металостругари
Вид збор: Именка, машки род
Стручен работник што изработува и монтира метални делови.
Англиски: turner
Примери:
По завршувањето на основното училиште, заминал за Сараево каде што извесно време работел како металостругар.
Изведенки
металостругарски прид.
металостругарска
Пример: металостругарска работилница
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК