а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метанија

мн. метании
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12109
1. Длабоко поклонување за време на молитва или пред големец.
Англиски: kowtow Албански: përulje
2. Голема чест за некого, претерана грижа и иcполнување желби, обично за некој големец.
Англиски: honour Албански: nderim, përulje
Употреба: Преносно значење
Примери:
На директорот сите му правеа метании.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК