а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метастаза

мн. метастази
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26437
Вторично жариште на болеста, обично рак, што настанува со раширување на болните клетки преку лимфните и крвоносните садови.
Англиски: metastasis
Употреба: Медицина
Примери:
Ракот направи метастази и по 'рбетниот столб.