а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метатеза

мн. метатези
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37664
Преместување на гласови во зборот.
Англиски: metathesis
Употреба: Лингвистика
Примери:
грозје - гројзе, Дојран - Дорјан
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК