а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метафизика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6244
1. Идеалистичка филозофија што ги проучува основните принципи на сѐ што постои, односно појавите што се надвор од искуството, надвор од просторот и од времето, и тоа како вечни и непроменливи.
Англиски: metaphysics Албански: metafizika
Употреба: Филозофија
2. натприродност
Англиски: supernatural Албански: metafizikë, mbinatyrale
3. Секоја општа апстрактна теорија.
Англиски: metaphysics Албански: teori apstrakte
Изведенки
1. метафизички прид.
метафизичкиот
Пример: метафизички сфаќања
2. метафизички прил.
Пример: На светот гледа метафизички.
3. метафизичност ж.