а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метафорика

мн. метафорики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24411
Употреба на метафори во изразувањето.
Англиски: metaphorics
Употреба: Литература
Примери:
Авторот се одликува со богата метафорика во пишувањето.
Изведенки
1. метафорички прид.
метафоричкиот
Пример: метафорички стил
2. метафорички прил.
Пример: Се изразува метафорички.