а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мета

Вид збор: Префикс
Ранг: 39647
1. меѓу, помеѓу
Англиски: meta
Примери:
метаболизам
2. нешто на повисок степен
Англиски: meta
Примери:
метајазик
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК