а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метеор

мн. метеори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13525
1. Мало небесно тело што при навлегувањето во повисоките слоеви на Земјината атмосфера гори и создава светлечка линија, ѕвезда што паѓа.
Англиски: meteor Албански: meteor
Употреба: Астрономија
2. метеорит
Англиски: meteorite Албански: meteorit
Употреба: Астрономија
Изведенки
метеорски прид.
метеорскиот
Пример: метеорски дожд