а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метонимија

мн. метонимии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31044
Јазично изразно средство на пренесување кога со називот на еден предмет или поим се именува друг поради нивната блиска врска.
Англиски: metonymia
Употреба: Лингвистика
Примери:
Луди години - младост.
Огниште - родна куќа.
Изведенки
метонимиски прид.
метонимискиот
Пример: Метонимиска употреба на зборовите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК