а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метрика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 42758
1. Наука за структурата на стихот, за неговиот ритам.
Англиски: meter Албански: metrikë
Употреба: Литература
2. Наука за правилното менување на нагласените и ненагласените тонови и нивното групирање во заокружени метрички целини.
Англиски: meter Албански: metrikë
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК