а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метроном

мн. метрономи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33070
Направа за мерење на тактот во музиката.
Англиски: metronome
Употреба: Музика и танц
Примери:
На полноќ огромниот метроном на ридот Летна, што се издига над центарот на Прага, ќе биде осветлен во боите на ЕУ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК