а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меурав

меуравиот
Вид збор: Придавка
Што е со меури, што е како меур.
Англиски: bubbly
Примери:
Меуравите соништа се распукнаа.
Меурава кожа.
Изведенки
меурлив прид.
меурливиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК