а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меур

мн. меури
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9601
1. Клобурец од вода или од сапун.
Англиски: bubble Албански: fluskë
2. Мало испупчување на кожата исполнето со течност.
Англиски: bubble Албански: fluskë
Употреба: Медицина
3. Во одреден израз.
Англиски: bladder Албански: fshikëz
Употреба: Анатомија
Примери:
Мочен меур - орган што служи за собирање моч.
4. Ќесе од ципа кај рибите исполнето со гасовита содржина.
Албански: mëshikë
Употреба: Зоологија