а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меша

мешаат; мешал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1610
1. Тура, сипе (течни, cитни, издробени) нешта и ги соединува, прави смеса, мешавина.
Англиски: mix Албански: përziej
Примери:
Домаќинката со дрвена лажица го мешаше брашното со вода.
2. Движи некаков предмет (лажица, мешалка) низ некоја материја.
Англиски: stir Албански: përziej
Примери:
Цели два часа го мешаа ајварот за да не загори.
3. Менува ред, распоред на нешто.
Англиски: merge Албански: përziej
Примери:
Почна да ги меша картите.
4. Заменува, грешава поими.
Англиски: mix up Албански: përziej, tollovit
Примери:
Секогаш им ги мешаше имињата.
5. Вметнува елементи од друг јазик при зборување.
Англиски: mix Албански: përziej
Примери:
Често при зборувањето мешаше по некој англиски збор.
6. озборува
Англиски: defame Албански: përziej, përgojoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ме мешаше по комшиите.
7. Прави движења со телото, во танц или сл. во кое се имитираат движењата на направа при мешање.
Англиски: dance Албански: dredhon
Употреба: Разговорно
8. (се меша) Се вклучува во нешто.
Англиски: involve Албански: përzihet, involvohet
Примери:
Секаде се меша.
Не мешај се во нивната караница.
9. (се меша) Се дружи со некого.
Англиски: join Албански: përzihet, shoqërohet
Примери:
Се мешаше меѓу луѓе.
Изрази
Меша баби и жаби - спојува нешто неспојливо.
Изведенки
мешање ср.
глаг. им.