а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мешина

мн. мешини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13527
1. Овча кожа, изработена како вреќа, што служи за чување и за пренесување течност (вино, зејтин, вода).
Албански: calik
2. Кожена направа за дување.
Англиски: bag Албански: thes lëkure
Употреба: Архаизам