а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мешунка

мн. мешунки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30688
1. Плод од пеперугоцветните растенија, обвивка, чушка, кожурец во која се сместени зрна.
Англиски: husk Албански: bishtajl, lëvozhgë
Употреба: Ботаника
2. Растенија што се користат во исхраната чиј плод е како мешунка.
Англиски: legume Албански: bimë bishtajore
Употреба: Ботаника , Гастрономија