а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меѓа

мн. меѓи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5123
Линија што разделува две ниви или два имота.
Англиски: borderline
Примери:
И покрај забраните, таму земјодеците ги палат меѓите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК