а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меѓувреме

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1704
Време меѓу два настана или меѓу два периода.
Англиски: meantime Албански: në mes
Примери:
Во меѓувреме, додека ние бевме в училиште, тој заминал на езерото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК