а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меѓутоа

Вид збор: Сврзник
Ранг: 2344
За поврзување реченици спротивно поставени.
Англиски: but Албански: por
Примери:
Станот е слободен, меѓутоа никој не го користи.
Тој сакаше да се тепа, меѓутоа тие не му дозволија.
Сакав да кренам раце од таа макотрпна работа, меѓутоа совеста не ми дозволуваше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК