а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

миксира

миксираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 41705
меша, меле
Англиски: mix
Примери:
Се додава маслиново масло и се миксира за да се добие фина маса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК