а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милиционер

мн. милиционери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7049
припадник на милиција
Англиски: policeman
Примери:
македонски милиционери
Изведенки
1. милиционерка ж.
мн. милиционерки
2. милиционерски прид.
милиционерскиот
Пример: милиционерско училиште