а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мил

мили
Вид збор: Придавка
Ранг: 1068
Што е сакан; што предизвикува пријатно чувство при гледање.
Англиски: dear
Примери:
мила ќерка
мили слики
мило мое детенце
Изрази
Мило за драго - врати со еднаква мера.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи