а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минира

минираат; минирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 13742
1. Постави, поставува мини.
Англиски: undermine Албански: minoj
Примери:
Теренот беше миниран.
2. Прави, направи нешто да биде неуспешно, предизвикува пораз, подметнува.
Англиски: sabotage Албански: minoj, sabotoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ги минираа преговорите.
Изведенки
минирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК