а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минуциозен

минуциозниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 52793
Што оди до детаљ, до ситница, што е претерано точен, исцрпен, педантен.
Англиски: meticulous
Примери:
Минуциозен карактер.
Изведенки
1. минуциозно прил.
Пример: Работи минуциозно.
2. минуциозност ж.