а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мирен

мирни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1040
1. Што е спокоен, смирен, тивок, послушен.
Англиски: quiet
Примери:
Мирни деца.
Мирно време.
2. Што не предизвикува безредија.
Англиски: peaceful
Примери:
Мирно население.
Мирен народ.
Изрази
Да ми е мирна главата душата - да немам проблеми, непријатности.