а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мирољубец

мн. мирољупци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е приврзаник на мирот, што работи и се бори за мир.
Примери:
Сега мирољупците се стремат кон пореална, скромна цел - разоружување, меѓународно разбирање и помирување.