а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мисла

мн. мисли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 266
1. Дејноcт на умот.
Англиски: thinking Албански: mendim, të menduarit, opinion
Примери:
човечка мисла
2. Продукт, резултат на мислењето.
Англиски: idea Албански: mendim, ide
Примери:
интересна мисла
3. предмет на мислењето
Англиски: thought Албански: mendim
Примери:
Тоа му беше постојана мисла.
4. грижа
Англиски: worry Албански: mendim, brengë
Примери:
Мислите мир не ми даваат.
5. намера, цел
Англиски: intention Албански: synim, qëllim
Примери:
Со мисла сме да го продадеме станот.
6. помнење, сеќавање
Англиски: memory Албански: kujtim
Примери:
Во мисла му остана убавата девојка.
7. Гледиште, стојалиште, поглед на нешто.
Англиски: aspect Албански: pikëpamje, aspekt
Примери:
Мојата мисла е дека тоа прашање треба итно да се разреши.
8. знаење, познавање, достигнување
Англиски: thought Албански: mendim, dituri, njohuri
Примери:
научна мисла
техничка мисла
Изрази
Потона во мисли - се замисли.
Дојде на мисла - смисли, замисли да направи нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК