а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мислење

мн. мислења
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 585
1. размислување
Англиски: thinking Албански: mendim
Примери:
Од многу мислење го болеше главата.
2. убедување, уверување
Англиски: belief Албански: bindje
Примери:
Според неговото мислење требаше да ја прекинеме работата.
3. мисла
Англиски: thought Албански: mendim
4. оцена, суд
Англиски: opinion Албански: vlerësim
Примери:
Од судот дадоа мислење.
Изрази
Јавно мислење - миcлење, став на општествена група или на општествена заедница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК