а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мисли

мислат; мислам; мислев; мислевме; мислел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 110
1. Со работа на разумот формира мисли, поими, судови.
Англиски: think Албански: mendon
Примери:
Логично размислува.
2. Смета, проценува, има миcлење.
Англиски: think Албански: konsideron
Примери:
Мислев дека ќе дојдеш.
3. Има намера, цел.
Англиски: intend Албански: ndërmend
Примери:
Мислиме да се селиме.
4. Се грижи, води сметка.
Англиски: care Албански: kujdeset
Примери:
Мисли како да постапи за да не ја навреди.
5. Сака, посакува некому.
Англиски: wish Албански: dëshiron
Примери:
Мајката секогаш му мисли добро на детето.
6. (се мисли) размислува, се премислува
Англиски: think Албански: mendon
Примери:
Се мислеше што да прави.
7. (се мисли) Се замислува, вообразува.
Англиски: imagine Албански: imagjinon
Примери:
Се мисли дека е којзнае кој.
Изрази
Мисли со своја глава - самостоен е.
Мисли со туѓа глава - нема свое миcлење, став.
Мисли му ја! - закана.