а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

младеж

младежот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19095
1. Млади луѓе, младина.
Англиски: youth Албански: rini
Примери:
Вечерта се собра младежот од селото.
2. (мн. младежи) бенка
Англиски: spot Албански: leze, lyth
Употреба: Дијалектен збор , Медицина , Разговорно