а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

млачи

млачат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Прави нешто да биде млако, загрева.
Англиски: warm Албански: vakë, ngrohë
Примери:
Го млачеше млекото за децата.
2. (се млачи) Станува млак.
Англиски: mellow Албански: vaket, ngrohet
Примери:
Собата полека се млачеше од печката.
Изведенки
млачење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК