а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

многу

Вид збор: Прилог
Ранг: 134
1. Во големо количество, во голем број.
Англиски: many, much Албански: shumë
Примери:
многу храна
многу луѓе
2. долго траење
Англиски: long time, much
Примери:
Многу го чекаше.
Многу се задржа.
3. во голем степен
Англиски: very, plenty
Примери:
многу сиромав
многу богат
Изрази
Многу добар успех - оцена во училиште (4).
(арх.) Многу ти години - поздрав од припадник на рајата кон турски веледостојник.
Изведенки
многуте прид.
многуве
Пример: многуте нови споменици