а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

множина

(едн.) множината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8980
Форма кај менливите зборови што означува повеќе од едно лице, предмет или поим.
Англиски: plural
Употреба: Граматика
Изведенки
множински прид.
множинскиот
Пример: Множински форми.