а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модерен

модерни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1374
1. Што одговара на актуелната мода.
Англиски: modern
Примери:
Модерна облека.
Модерни чевли.
2. Што е актуелен, современ.
Англиски: contemporary
Примери:
Модерна литература.
Изведенки
модерно прил.
Пример: Се облекува модерно.