а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модерна

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Општо име за различни движења, школи и струи во уметноста што се јавиле кон крајот на деветнаесеттиот век во Европа како реакција на позитивизмот и реализмот.
Англиски: modernist art Албански: moderna
Употреба: Уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК