а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модернизам

(едн.) модернизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9749
Појава на усогласување на одредени феномени со духот на времето и со модата.
Англиски: modernism
Примери:
Модернизмот опфаќа повеќе правци во уметноста: натурализам, импресионизам, симболизам итн.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК