а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модернизира

модернизираат; модернизирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 32071
1. Направи, прави модернизација; направи, прави нешто да биде модерно.
Англиски: modernize Албански: modernizoj
Примери:
Ја модернизираа работата.
2. (се модернизира) Се прави ново, современо.
Англиски: renew Албански: modernizohet
Примери:
Се модернизираа со нови компјутери.
Изведенки
модернизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК