а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модистка

мн. модистки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 53451
Жена што изработува женски шапки и украсни детали од гардеробата.
Англиски: fashion designer
Изведенки
модист м.
мн. модисти
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК