а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модификува

модификуваат; модификуван
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 16614
Видоизмени, видоизменува; дотера, подотера, измени донекаде.
Англиски: modify Албански: modifikoj
Примери:
Го модификуваа планот за работа по увидените пропусти.
Изведенки
1. модификување ср.
глаг. им.
2. модифицира св. и несв.
модифицираат
3. модифицирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК