а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модрак

мн. модраци
Вид збор: Именка, машки род
1. Вид чир што се јавува под ноктите на рацете.
Албански: i thatë nën thua
Употреба: Медицина
2. Вид камен со модра боја.
Англиски: bluestone Албански: gur i kaltërt
Употреба: Геологија
3. Човек со модри очи.
Англиски: blue eye Албански: njeri me sy të kaltër
4. Пеперуга со модри крилца.
Латински: Lycaena icarus Англиски: butterfly Албански: flutur me krah të kaltër
Употреба: Зоологија