а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модрее

модреат; модреј, модрејте; модреев, модрееја; модреел; модреен; модреав, модреаја; модреал; модреан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 46203
Станува модар.
Примери:
Лицето му модрееше по силниот удар.
Изведенки
модреење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК