а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модрикав

модрикавиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22895
Што е малку модар, што има нијанса на модра боја.
Англиски: bluish
Примери:
Окото му беше модрикаво.
Изведенки
модрикавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК