а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модрика

мн. модрики
Вид збор: Именка, женски род
1. Плевел што расте по житата со виолетово-модра боја на цветот, чест мотив на народните везови.
Латински: Centaurea cygnus Англиски: Purple cornflower Албански: lloj baroje me ngjyrë violete
Употреба: Ботаника
2. Лековита билка, плевел што расте покрај патишта, на запустени места со цврсто стебло и воочливи модри цветови, честа и во градcка средина.
Латински: Cichorium intybus Англиски: Common chicory Албански: çikore e zakonshme
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК