а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модрило

мн. модрила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 33574
1. Боја за модрење.
Албански: kaltërsi
2. Модра површина.
Албански: sipërfaqe e kaltërt
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК