а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модрина

мн. модрини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10651
1. Модра дамка на телото наставата од удар.
Англиски: bruise Албански: irnosje, vend i mavijosur
Употреба: Медицина
2. модра површина
Англиски: blue Албански: sipërfaqe e mavijosur